Canoeing

Canoeing

Learning objectives:

  1. To equip in students the basic canoeing skills required for competitive rowing
  2. To facilitate character education through canoeing training sessions
  3. To instil in students values of good sportsmanship and competitiveness so as to achieve their fullest potential in the sport.

Training Schedule

Water training is held at Bedok Reservoir Park

Training

Monday (School Team only)
Tuesday & Thursday (All)
Report at School Foyer at 3.15 pm
Dismissed at Bedok Reservoir at 6.00 pm

CCA Programme

Singapore Canoe Marathon
National Junior Canoeing Championships
National Inter-school Canoeing Championships
Canoeing Camp
Values-In-Action (VIA)
1-Star Kayaking Course
2-Star Kayaking Course
Water Sports Enrichment Activity
Inter-school Friendly Races

Teachers-in-Charge

Mr Gregory Lee (TIC)
Ms Nabila Mukhaidin (2IC)
Ms Dawn Lim
Ms Jaselyn Sia

Achievements

 

2018 Singapore Canoe Marathon 2018

U14 Men JK2 12 km (2nd)

·         Damien Cher
·         Luqmann Hakim 

2017 National Inter-School Canoeing Championships 2017

·         A Div (3rd)
·         C Div (3rd)

National Junior Canoeing Championships 2017

·         C Div (3rd)

Singapore Canoe Marathon Finishers’ Medal

Joash Law
Ma Zishuo Martin
Sean Chan
Aly Zaynul
Jason Goh
Summer Ho
Jewel Lim
Amanda Hoo
Bernice Tay
Diyah Menon
Isaiah Ng
Ching Rong
Nur Liyana Bte Yusoff
Zarifah Bte Tahir
Audrey Lim
Melissa Abigail Belisario
Dhabitah Firda
Celest Goh
Celest Ng
Jansen Ang
Ewan Choa
Mohd Iylia
Muhammad Irfan
Hafizh Laksamana (3rd placing in Men’s Open 11 km T1)

2016 Singapore Canoe Marathon 20167 km Finishers’ Medal
Celest Ng

Celest Goh
Isaiah Ng
Wisely Vance Neo
Jansen Ang
Ewan Choa
Ching Rong
Mohamed Lutfi B Marzuki
Muhammad Irfan B Jasni
Mohd Iylia Rasyad B Abdul R 15 km Finishers’ Medal
Ng Hong Jun

Syed Alwi Alhadad
Alastair Tan
Filbert Ng
Celest Lim
Nuriliana Bte Alias
Nur Liyana Bte Yusoff
Dhabitah Firda Anza Bte Mohd Z
Nurhakimah Bte Jumali
Zarifah Bte Tahir
Kok Wenyi
Sha Sha Atiqah Bte Shukor
Siti Shazwani Bte Halim
Nurul Jannah Bte Muhammad A S
Abis Melisa Abigail Belisario
Goh Yi Jing 21 km Finishers’ Medal
Doddy Irfan B Kelane

Muhamad Luqman Hakim B M J
Alan Chong Wei Wen
Eden Lee Jun Yang
 2015 National Inter-School Canoeing Championships

Ashley Koh (4E3)
SSSC Sportsmanship Award 2015 

Damai Invitationals 2015                                                                             

Nur Liyana Bte Yusoff (2N2) & Nurhakimah Bte Jumali (2T1)
Silver Medal – JK2 500m event
Zarifah Bte Tahir (2N2) & Dhabitah Firda Anza Bte Mohd Z (2T1)
2 Bronze Medals – JK2 & K2 500m event 

Singapore Canoe Marathon
7 km Finishers’ Medal

Nuriliana Bte Alias
Izwan B Irman
Dhabitah Firda Anza Bte Mohd Z

14 km Finishers’ Medal
Goh Yi Jing
Lim Xue Jin Celest
Ng Xin Yi
Alan Chong Wei Wen
Nur Liyana Bte Yusoff
Zarifah Bte Tahir
Siti Shazwani Bte Halim
Nurul Jannah Bte Muhammad A S
Kok Wenyi
Sha Sha Atiqah Bte Shukor
Muhamad Luqman Hakim B M J
Eden Lee Jun Yang

21 km Finishers’ Medal
Syed Alwi Alhadad
Nur Izzyan Herdawati Bte A R

 2014 National Inter-School Canoeing Championships
2 Bronze medals

Sia Wan Jing, Jerika (4E1)
B Div Girls 500m 3rd
B Div Girls 1000m 3rd
SSSC Sportsmanship Award  

Johnny Wong (4E1)Singapore Canoe MarathonFinishers’ Medal (U18 16km):
Sia Wan Jing, Jerika (4E1)
Lim Qian Hui (4E1)
Narumi Chou Shigeta (4E4)
Ng Xin Yi (3E1)
Nur Izzyan Herdawati Bte A R (3N1)
 2013 National Inter-School Canoeing Championships 2013

‘C’ Division Girls 4th

Nur Izzyan Herdawati Bte A R (2N2)
Bronze Medal – T1 500m event

Ng Xin Yi (2E4) & Nur Izzyan Herdawati Bte A R (2N2)
Silver Medal – JK2 500m event

Huda Qistina Bte Amir Hamzah (3E2)
SSSC Sportsmanship Award

National Junior Canoeing Championship 2013
Ng Xin Yi (2E4) & Nur Izzyan Herdawati Bte A R (2N2)
Silver Medal – Under 15 Women JK2 500m event

 2009 National School Dragonboat Competition
‘B’ Division (10 crew) 2nd
‘B’ Division (20 crew) 2ndSingapore International Water Festival
Inter-School Dragon Boat Race 2nd place
 2008 Temasek Regatta
2nd place in the Cup FinalsNational Inter-School Dragon Boat Championships
‘B’ Division 2nd
‘C’ Division 3rd
 2007 Temasek Regatta
2nd place in the Cup FinalsNational Inter-School Canoeing Championships
1 silver medal and 4 bronze medals
‘B’ Division Girls 4thEast Zone Colours Award
1 team award
1 individual award
2006 National Inter-School Canoeing Championships
1 silver medal and 6 bronze medals

‘B’ Division Girls 3rd
‘C’ Division Girls 4thEast Zone Colours Award
2 team awards
1 individual award
2005 Sinagpore Dragonbaot Association Invitational Canoeing Championships
2 gold, 4 silver and 2 bronze medals

Under 14 Girls 2ndNational Inter-School Canoeing Championships
4 silver medals
‘B’ Division Girls 4th
 2004 Singapore Dragonboat Association Invitational Canoeing Championships
4 gold and 4 bronze medals

Under 4 Girls 2ndNational Inter-School Canoeing Championships
4 gold medals

‘C’ Division Girl 2ndEast Zone Colours Awards
1 team award

4 Individual awards
 2003 National Inter-School Canoeing Championships
2 silver medals

‘C’ Division Girls4th East Zone Colours Award
1 team award

2 individual awards